tren

WiFi 6 Hayatımızı Nasıl Kolaylaştıracak?

Eğitim sektörü ve yeni nesil işletmeler, WiFi 6 ile yeni bir çağ açacak!

Yeni 802.11ax kablosuz ağ oluşturma standardı veya diğer adıyla WiFi 6, hız ve daha da önemlisi destekleyebildiği kullanıcı yoğunluğu bakımından 802.11ac standardına kıyasla önemli avantajlar sağlıyor.

WiFi, hem işhem de özel hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Artık nereye giderseniz gidin muhtemelen kablosuz bir ağa bağlanabiliyorsunuz. Bu, özellikle üretken kalmak isteyen mobil çalışanlar için harika bir şey.

İnsanlar WiFi sayesinde herhangi bir mobil operatör veri kısıtlamasına tabi olmaksızın bulundukları herhangi bir yerden diledikleri zaman bilgi alabiliyor, video klip seyredebiliyor ve sosyal medyayı kullanabiliyor. WiFi aynı zamanda, öğrencilerin çevrimiçi kaynaklara ve bilgilere gerek sınıf içinde gerek okulun herhangi bir yerinde bilgiye erişimini sağlayarak eğitim sektörüne de esneklik kazandırıyor.

Hepimizin bildiği gibi, kablosuz teknolojiler geçtiğimiz on yıl içerisinde sürekli daha da gelişti ve en son olarak WiFi 6öncesinde 802.11ac Wave2 standardı kullanılıyordu.

WiFi 6 ile hayatımız yeniden şekillenecek!

802.11ax standardı geliştirilirken, daha yüksek kullanıcı yoğunluklarını daha fazla desteklemeye odaklanıldı. Ayrıca 802.11ac Wave 2 teknolojisine kıyasla WiFi 6, %40 civarı gibi önemli bir hız artışı sunuyor.  WiFi 6 teknolojisinde bulunan diğer teknolojiler sayesinde, ağa daha fazla aygıt bağlanınca performans kaybı da yaşanmıyor.

Esasen, WiFi 6’da gerçek bir fark yaratan iki teknoloji mevcut, bunu şöyle açıklayabiliriz; Ortogonal frekans bölmeli çoklu erişim (OFDMA) ve Temel Hizmet Kümesi (BSS) renklendirmesi olarak bilinen uzamsal yeniden kullanım. Bunlar, WiFi 6’yı 802.11ac’den çok daha verimli bir teknoloji haline getiriyor. OFDMA, LTE (uzun süreli evrim) hücresel iletişim teknolojisinde hâlihazırda kullanılmakta olan tekniklerle geliştirilmiş, çekişmesiz bir kanal erişim ve yönetim yöntemidir ve önceki WiFi nesillerinde yaşanan yaygın sorunlardan birini ortadan kaldırır.

Daha basit anlatmak gerekirse OFDMA, aynı hat veya kanal üzerinden aynı anda birden fazla cihazın iletişim kurmasına  imkan tanır. Bunun sonucu olarak bağlantılar sorunsuz ve çok daha verimli hale getirilir.

802.11ax’in Diğer Artıları

WiFi 6 sadece OFDMA ve uzamsal yeniden kullanımdan ibaret değildir. Bu teknoloji, bünyesinde 50’den fazla yeni özellik veya geliştirme barındırır. Hızı teorik olarak neredeyse %40 daha fazladır ve 10 Gbps’ye kadar olan hızları destekleyebilir. Bu, özellikle 2,4 GHz ve 5 GHz spektrumlarının, WiFi 6 teknolojisiyle aynı anda kullanılmaları suretiyle daha verimli olması yoluyla gerçekleştirilir. 5Ghz’de, 160 MHz bant genişliği sunulur. Tüm bunlar, performansın artırılabilmesine ve performans düşüşlerinin önlenmesini kolaylaştıran OFDMA ve BSS renklendirme gibi diğer teknolojilerin kullanılabilmesine yardımcı olur.

Okullarda Yeni Dönem!

WiFi 6’nın pek çok okulda tüm öğrenciler ile çok sayıda farklı aygıtın (tabletler, büyük ekranlar, etkileşimli dokunmatik masalar, video kameralar, sıcaklık sensörleri, ortam sensörleri vb.) bilgi işlem ağına dahil olması ve tamamen entegre bir yapıda öğrenme sürecini iyileştireceği tahmin ediliyor.

Özetle WiFi 6,  günümüzde sıkça tartışılıp arzulanan “geleceğin sınıflarına” da kapı açacak gibi görünüyor.

Ücretsiz WiFi imkanı sunmak isteyen devlet daireleri ve diğer kamu kurumları da bu standardı erkenden benimsemeyi değerlendirmek isteyeceklerdir. Oteller, konferans merkezleri, demiryolu istasyonları ve havalimanları gibi çok sayıda insanın her gün bağlantı kuracağı işletmeler, WiFi 6 kullanmanın sağlayacağı verimlilik ve performans avantajlarını mutlaka göreceklerdir. Büyük ofisler işleten şirketler, depolar veya montaj ve üretim tesisleri de bu avantajları elbette fark edeceklerdir. Pansiyonlar, barlar, kafeler ve mağazalar gibi müşterileri kapıda etkileyip kendisine çekmek isteyen küçük işletmeler de WiFi 6’ya yükselmenin avantajlarından faydalanacaklardır.

Ağ teknolojileri alanından uçtan uça çözümler sunan bir firma olarak teknolojinin geldiği son nokta ve bu teknolojinin hayatımızı kazandırdıkları bizleri çok mutlu ediyor. Yeni teknolojiler insanların hayatını kolaylaştırdıkça bireyler ve kurumlar da gerçek potansiyellerini ortaya koyabiliyorlar.

Zyxel olarak biz de 2019 yılının son çeyreğinden itibaren WiFi 6 destekli çözümlerimizin bir kısmını piyasaya sunduk. 2020 yılının ilk çeyreğinde WiFi 6 erişim noktalarımız raflarda yerini almış olacak.

Whatsapp
Mena Teknoloji
Mena Teknoloji
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?